Ilu przewodów potrzeba do podłączenia wentylatora domowego?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych już na starcie w przypadku projektowania wentylacji jest niedobranie odpowiedniej ilości i położenia przewodów. 

Już na etapie projektu łazienki lub innego pomieszczenia, w którym chcemy zamontować wentylator, konieczna jest świadomość potrzeb zasilania. Jeszcze zanim położone zostaną tynki czy kafelki należy odpowiednio dostosować instalację elektryczną, tak by zapewnić warunki konieczne do właściwej pracy urządzeń, a sobie oszczędzić kłopotów z dostosowaniem wykończonego już pomieszczenia.

W celu prawidłowego zaprojektowania instalacji elektrycznej niezbędna jest także wiedza o miejscach, w których można umiejscowić wentylator w danym pomieszczeniu.  Należy zawsze pamiętać, aby wentylator był zamontowany możliwie najwyżej. Musi być umieszczony naprzeciwko miejsc, z których odbywa się wymiana powietrza, z zachowaniem co najmniej 3-centymetrowego odstępu od sklepienia ścian oraz sufitu. Ponadto, powinien być zainstalowany blisko źródeł pary, lecz tak, aby nie można go było dotknąć. Należy również wziąć pod uwagę parametry ochrony IP jakie spełnia dany wentylator.

przewód trzyżyłowy czy dwużyłowy?

Przewód trzyżyłowy czy dwużyłowy?

W zależności od modelu wentylatora (a tym samym sposobu jego sterowania) istnieje potrzeba podłączenia przewodów trzyżyłowych lub dwużyłowych.

Modele wentylatorów domowych wyposażone w sterowniki (oprócz czujnika ruchu) czyli wersja HS (czujnik wilgoci – higrostat), TS (regulator czasowy) oraz DTS (regulator czasowy z opóźnieniem) wymagają podłączenia trzyżyłowego. Kabel neutralny (N) oraz fazowy (L) mają zapewnić bezpieczną pracę urządzenia, natomiast kabel sterujący (T) służy do sygnalizowania rozpoczęcia pracy wentylatora.

Jeśli połączyć wentylator z włącznikiem światła w pomieszczeniu to użytkownik wchodząc do pomieszczenia np. łazienki i zapalając światło na przełączniku – daje sygnał do rozpoczęcia pracy/trybu czuwania urządzenia. Następnie po wyjściu – zgaszeniu światła – wentylator działa według funkcji dla których go zaprojektowano, ponieważ do głównego źródła prądu podłączony jest stale. (patrz schemat 1).

podłączenie trzyżyłowe
Schemat 1. Podłączenie trzyżyłowe

Wentylatory domowe airRoxy w wersjach S, PS, MS oraz RMS wymagają podłączenia dwużyłowego – kabla neutralnego (N) oraz fazowego (L). Dodatkowo warto wiedzieć, że wersję S wentylatorów domowych można sterować za pomocą własnego przełącznika np. wspólnie z oświetleniem. (patrz schemat 2).

Oczywiście podłączenie ze światłem jest tylko przykładem, zastosować można dowolną konfigurację i uwzględniając zasady pracy urządzenia stworzyć dla siebie najbardziej optymalne warunki, pozwalające na bezpieczne i przyjemne korzystanie z pomieszczenia.

Rodzaje sterowników w wentylatorach airRoxy, sposób ich działania i sposób podłączenia.

S – sterowany za pomocą własnego przełącznika np. wspólnie z oświetleniem – wymaga przewodu dwużyłowego

PS – włącznik manualny – posiada przełącznik na ozdobnym sznurku lub włącznik na kablu – podłączany do klasycznego gniazdka za pomocą wtyczki – nie wymaga podłączenia bezpośrednio do instalacji elektrycznej

TS – regulator czasowy (timer) – działa od momentu włączenia światła aż do wyłączenia i jeszcze przez 3-23 min po wyłączeniu światła – wymaga przewodu trzyżyłowego

HS + TS – czujnik wilgotności + regulator czasowy – wentylator działa po włączeniu światła oraz w tle w zależności od poziomi wilgotności + 3 min w celu utrzymania efektu – wymaga przewodu trzyżyłowego

DTS – regulator czasowy z opóźnieniem – włączy się po 3 minutach od włączenia światła, jeżeli w tym czasie nie zostanie wyłączone – będzie działał do wyłączenia + czas ustawiony na regulatorze czasowym (3 do 23 min) – wymaga przewodu trzyżyłowego

RMS/MS – mikrofalowy czujnik ruchu / czujnik ruchu wykorzystujący podczerwień – wentylator uruchamia się kiedy wyczuje obecność użytkownika i pracuje przez określony czas – wymaga przewodu dwużyłowego

 

Sposób podłączenia wszystkich wentylatorów airRoxy znajdziesz na stronie internetowej w karcie „Podłączenie” w opisie każdego wentylatora oraz w instrukcjach obsługi.

podłączenie wentylatora typu S podłączenie dwużyłowe
Schemat 2. Podłączenie dwużyłowe

Podsumowując...

Poprawne podłączenie wentylatorów do instalacji elektrycznej to kluczowy element zapewniający nie tylko odpowiednią wentylację, pełną funkcjonalność, wydajność, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Korzystając z naszych wskazówek, możesz zapewnić sobie efektywną i bezpieczną pracę wentylatorów przez wiele lat.

PAMIĘTAJ! Montaż wentylatora powinien być wykonany przez wykwalifikowanego elektryka posiadającego uprawnienia SEP.

podłączenie wentylatora

airRoxy oferuje produkty potrzebne do stworzenia skutecznego systemu wentylacyjnego zapewniającego efektywną cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Nowoczesne, inteligentne wentylatory do łazienki, o niskim poziomie hałasu, w tym modele ścienne, sufitowe, wentylatory kanałowe, kanały wentylacyjne, kratki wentylacyjne o średnicach od ø 80 przez ø 100, aż do ø 150. Wentylatory domowe (w tym ciche wentylatory łazienkowe) (ścienne i sufitowe) to kluczowy element wielu pomieszczeń w domu, zapewniający skuteczną wentylację i usuwanie wilgoci. Dzięki nim można uniknąć problemów z pleśnią i grzybami, które mogą powstać w wilgotnych warunkach. Wentylatory eliminują również nieprzyjemne zapachy oraz wspomagają utrzymanie czystości i higieny w pomieszczeniach. Wybór odpowiednich wentylatorów to inwestycja w komfort i zdrowie mieszkańców domu. Wybierz nasze produkty, aby zyskać pewność efektywnej wentylacji w Twoim domu.

Wentylatory domowe airRoxy:
Scroll to Top