Nasady kominowe. Dlaczego są niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa i wydajności komina?
Nasady kominowe są kluczowym elementem każdego systemu wentylacyjnego, zwłaszcza w domach ogrzewanych za pomocą kominków lub pieców. Ich rola nie ogranicza się jedynie do estetyki czy ochrony przed deszczem i ptakami – pełnią one istotną funkcję zabezpieczającą oraz poprawiającą wydajność przewodów wentylacyjnych i kominów.
Rodzaje nasad kominowych
Nasady kominowe stanowią zróżnicowaną kategorię produktów, które mają na celu realizację podobnych funkcji. Wśród dostępnych opcji można znaleźć nasady wykonane z różnorodnych materiałów oraz o zróżnicowanych kształtach.
Z uwagi na budowę nasady kominowe można podzielić na:
- stałe
- samonastawne
- obrotowe
- hybrydowe
- mechaniczne
Nasady stałe korzystają z energii kinetycznej wiatru, aby stworzyć podciśnienie w kanale kominowym, zachowując jednocześnie swoje położenie względem kierunku wiatru. Te nasady opierają się na zjawisku powstawania podciśnienia po stronie zawietrznej przesłony, którą wiatr opływa. Charakteryzują się prostą, niezawodną konstrukcją oraz niską ceną.
Nasady wyposażone w ruchome części, czyli nasady samonastawne i obrotowe, wykorzystują dynamiczną energię wiatru, która napędza je do ruchu obrotowego lub ustawia w kierunku wiejącego wiatru. Te typy nasad cechują się wysoką wydajnością, atrakcyjnym wyglądem oraz dużą elastycznością względem siły i kierunku wiatru.
Nasady hybrydowe to rodzaj nasad obrotowych, które dodatkowo wyposażone są w silnik elektryczny. Silnik ten uruchamia nakładkę w przypadku braku wiatru. Natomiast przy wietrznej pogodzie, hybrydowe wywietrzniki działają jak standardowe nasady obrotowe i nie zużywają prądu.
Nasady kominowe w wersji mechanicznej wyposażone są w wentylator, który zlokalizowany jest na zewnątrz kominów. Mechaniczna nasada kominowa, znana również jako generator ciągu kominowego, działa niezależnie od warunków atmosferycznych, innych zewnętrznych czynników oraz wymiarów komina. Jej głównym celem jest stabilizacja i zwiększenie ciągu kominowego. Dzięki zastosowaniu zjawiska iniekcji, generator ciągu tworzy podciśnienie w przewodzie kominowym.
Kiedy montować nasady kominowe?
Warto zauważyć, że polskie przepisy (norma PN-EN 1991-1-4) określają konieczność stosowania nasad kominowych wentylacyjnych w budynkach położonych w II i III strefie obciążenia wiatrem – na Pomorzu i na obszarach górskich wzdłuż południowej granicy Polski. W przypadku przewodów dymowych i spalinowych wymagane są nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu. Ponadto, zgodnie z regulacjami, stosowanie nasad kominowych jest również wymagane na innych obszarach, jeśli tego wymagają lokalne warunki topograficzne i położenie budynków.
Nasady kominowe należy zamontować:
- gdy wylot komina znajduje się poniżej kalenicy dachu
- na obszarach, gdzie wieją silne wiatry
- gdy dom jest otoczony wysokimi drzewami, wysokimi budynkami lub znajduje się w dolinie
- w przypadku słabego lub braku ciągu podczas palenia w urządzeniu grzewczym
- gdy podczas palenia występuje cofnięcie spalin do komina
- gdy komin jest za krótki i ma mały przekrój, co powoduje zakłócenia w przepływie spalin
Czy warto stosować nasady kominowe, jeśli nie ma wymogu prawnego?
Tak. Nasady kominowe dają wiele korzyści z ich stosowania. Przede wszystkim takie zakończenia komina ma zapobiegać powstawaniu zjawiska ciągu wstecznego, czyli sytuacji kiedy spaliny byłyby z powrotem kierowane do wnętrza domu. Taka sytuacja niesie niezmiernie wysokie ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi.
Dzięki stosowaniu nasady kominowej można również ustrzec się przed zapchaniem przewodu wentylacyjnego czy spalinowego przez liście lub inne zanieczyszczenia. Nasady chronią także przed opadami atmosferycznymi. Nie mniej istotna jest również kwestia zapobiegania przed wiciem gniazd przez ptaki w przewodzie kominowym. Tę funkcję najlepiej spełniają nasady obrotowe.
Właściwy dobór nasady
Dobór właściwej nasady polega na wybraniu odpowiedniego typu do konkretnego przewodu kominowego. Różne nasady są stosowane na zakończenie przewodów spalinowych, a inne do wentylacji. Istotne jest zarówno rodzaj nasady, wielkość jak i materiał, z którego są wykonane.
Jeśli chodzi o materiał to największą wytrzymałość charakteryzują nasady z blachy nierdzewnej kwasoodpornej. Cechują się dużą odpornością temperaturową, nie korodują, co pozwala na stosowanie w kominach spalinowych opalanego takimi paliwami jak węgiel, drewno, pellet, gaz czy olej. Nasady kominowe stosowane w przewodach kominowych wentylacyjnych mogą być również wykonane z aluminium.